SQL Baza Danych, jak zacząć” Jest to pierwszy kurs dla osób chcących poznać systemy baz danych oraz język SQL. W tym kursie z serii podstaw baz danych chciałbym wyjaśnić:

 • Czym jest Baza Danych
 • Czym jest SQL
 • Gdzie ćwiczyć SQL oraz jak skonfigurować środowisko do nauki SQL i Bazy Danych Oracle

Ten kurs jest częścią cyklu Kurs SQL

Zapisz się na autorskie Szkolenie SQL

Bazy danych jak zacząć

Czym jest baza danych?

Baza danych a dokładniej system zarządzania bazą danych jest “programem” który przede wszystkim przechowuje dane oraz pozwala je przetwarzać, modyfikować czy nimi jakkolwiek manipulować. Rodzajów baz danych jest bardzo wiele ale w swoim kursie skupiam się na relacyjnej bazie Oracle (link do: polskiej wikipedi). Oracle jest firmą technologiczną która ma wiele produktów w tym bazy danych, serwery aplikacyjne, a nawet pakiety biurowe. Baza danych Oracle jest jednym z najpopularniejszych systemów bazowanych na świecie. Najprawdopodobniej logując się do systemu banku w którym masz konto wszystkie dane które widzisz (transakcje, dane osobowe, konta, lokaty i inne) są trzymane w bazie danych Oracle. To samo dotyczy ubezpieczycieli, firm telekomunikacyjnych czy wielu wielu firm. Baza Oracle jest po prostu najczęściej wykorzystywaną korporacyjnie bazą danych na świecie.

Czym jest SQL?

Skoro wiemy, że baza danych jest “programem” który przechowuje i przetwarza dane musimy nią jakoś sterować. Istnieje potrzeba przekazywania “rozkazów” bazie danych aby zrobiła to czy tamto. Do tego celu służy język SQL (link do: polskiej wikipedi). Pisząc zapytania w języku SQL możemy kazać bazie zapisać dane, zmienić je, wyciągnąć, zmienić czy zrobić z nimi w zasadzie co nam się zamarzy 🙂 Język SQL służy również do zarządzania samą bazą danych czyli do np. jej administracji, nadawania uprawnień czy sterowania zachowaniem bazy danych. Sam język SQL jest językiem ustandaryzowanym co oznacza, że na bazach danych dostarczonych przez różnych dostawców jedna komenda zadziała tak samo. Należy jednak pamiętać, że każdy z systemów baz danych wprowadził do SQL swoje rozszerzenia.

SQL jak zacząć

Wiemy już, że baza danych to taki “program” a język SQL służy do sterowania tym programem. Chcąc wiec zacząć naukę baz danych i SQL należy w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w środowisko umożliwiające nam te czynności. Poniżej opiszę dwa sposoby wraz z instrukcją krok po kroku jak przygotować się do nauki:

onlinowa baza danych

W sieci istnieją interpretatory języka SQL. Jednym z nich jest SQL Fiddle który umożliwia pisanie i testowanie niewielkich SQLi na różnych systemach bazodanowych. Plusem takiego rozwiązania jest to, że nie musimy nic instalować aby zacząć pisać kod SQL czy taki kod możemy przesyłać innym osobom poprzez przesłanie linku. Wadą jest natomiast fakt, że nie mamy fizycznej bazy u siebie i korzystamy z prawdziwej “żywej” bazy. Dodatkowo nie nauczymy się tu zarządzania samą bazą.

Instrukcja “Hello World” dla SQL Fiddle:

 1. Wejdź na stronę http://sqlfiddle.com (Link do godowego kodu)
 2. Po wejściu na stronę zmieć wartość z obrazka niżej na “Oracle 11g R2”
Wybór odpowiedniej bazy
 • W edytorze umieść poniższy kod i naciśnij “Build Schema”
CREATE TABLE FOO (
 BAR VARCHAR2(100 CHAR)
);

INSERT INTO FOO (BAR) VALUES ('HELLO WORLD');
Build Schema
 • W nowym oknie wpisujemy poniższy kod i naciskamy “Run SQL”
W zielonej ramce “HELLO WORLD”
 • Po naciśnięciu “Run SQL” poniżej pojawi się napis HELLO WORLD

Tym oto sposobem napisaliśmy pierwszy kawałek kodu SQL. Co oznaczają które komendy/zapytania napisane w SQL będę opisywał w kolejnych kursach SQL.

Baza danych na maszynie wirtualnej

Innym sposobem na naukę SQL i baz danych jest postawienie własnej bazy danych. Takiej, żywej, prawdziwej działającej 🙂

Jednym ze sposobów jest to albo instalacja oraz parametryzacja bazy danych na środowisku z jakiego korzystamy. Niestety zawsze jest to takie proste i nie zawsze jest to też możliwe. Dlatego tego sposobu nie opiszę 🙂

Innym i w mojej stronie lepszym sposobem jest instalacja bazy danych na maszynie wirtualnej. Oracle dostarcza gotowe maszyny wirtualne z zainstalowaną i parametryzowana bazą dzięki czemu bez znajomości tematyki administracji baz danych jesteśmy w stanie pracować na całkiem dobrze skonfigurowanej bazie. Aby móc uruchomić bazę danych na maszynie wirtualnej należy:

 • Ściągnąć i zainstalować narzędzie do wirtualizacji, ja używam VirtualBoxa
 • Oracle w celach edukacyjnych dostarcza gotowe, skonfigurowane maszyny wirtualne które można pobrać z tej strony. Natomiast pobranie środowiska z samą bazą danych Oracle najlepiej pobrać przy pomocy tego linku. Maszyna zajmuje ok 8GB i prędkość ściągania jest ograniczona do 2mb/s. W związku z tym chwilę należy poczekać.
 • Teraz uruchamiamy VirtualBoxa i naciskamy “Importuj”
Importuj
 • Wybieramy następnie maszynę którą ściągneliśmy (plik DeveloperDaysVM2019-05-31_20.ova) a następnie naciskamy Importuj:
Wybranie pliku + Import
 • Po naciśnięciu “Importuj” czekamy ok. 2 minut aż, maszyna się zaimportuje.
 • Gdy mamy już zaimportowaną maszynę wirtualną możemy ją uruchomić:
Uruchom
 • Po uruchomieniu otworzy nam się nowe okno i przez kilka minut uruchamiać będzie się system operacyjny. Na pulpicie zobaczymy kilka ikonek w tym SQL Developer (Narzędzie do pisania kodu SQL i zarządzania bazą danych). Klikamy w ikonkę SQL Developer:
sql developer
 • W SQL Developer po lewej stronie widzimy zdefiniowane połączenia do bazy danych w kolumnie “Connections”. Znajduje się tam połączenie do “system” i je uruchamiamy poprzez dwuklik. Zostaniemy poproszeni o podanie hasła. Hasło to “oracle”. Po zalogowaniu pojawi się okno worksheet
oracle connect
 • Kopiujemy poniższy skrypt
CREATE TABLE FOO (
 BAR VARCHAR2(100 CHAR)
);

INSERT INTO FOO (BAR) VALUES ('HELLO WORLD');

COMMIT;

SELECT
  *
FROM FOO;
 • Uruchamiamy skrypt poprzez zaznaczenie kodu oraz naciśnięciu zielnej strzałki:
Hello World

W wyniku “Query Result” pojawił się napis HELLO WORLD. Tym oto sposobem mamy skonfigurowaną bazę danych lokalnie na maszynie wirtualnej.

Możemy teraz ćwiczyć zapytania SQL Bazy Danych do woli 🙂

Ćwiczenie

 • Uruchomienie bazy na maszynie wirtualnej oraz wyświetlenie napisu “Hello World”
 • Jeżeli chcesz znaleźć więcej kursów dla średniozaawansowanych oraz poznać zasady optymalizacji zapytań zapoznaj się z pozostałymi kursami, sprawdź: Kurs Oracle SQL
 • Jeżeli chcesz poznać podstawy baz danych i kurs dla początkujących w SQL odwiedź Kurs SQL

2 komentarze

 1. Nie mogę pobrać środowiska z bazą danych (2 link), ponieważ jest ona dostępna tylko po zalogowaniu lub rejestracji do której trzeba posiadać firmę. Natomiast nie wiem co należy pobrać z linku numer 1.

  Tomasz
  1. Cześć Tomku,
   Niestety nie mam pewności co kryje się pod nazwami link 1 i 2 ale zapewne chodzi o linki do maszyn wirtualnych z bazą danych Oracle. Jeżeli tak, to link 2 to link do konkretnej wirtualki. Spokojnie załóż konto na stronie Oracle i będziesz mógł ściągnąć wirtualki.

   OracleDev

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *